O TRX

TRX: Total-Body Resistance Exercise Suspension Training
(Závěsný trénink pro zatížení celého těla)

Historie závěsného tréninku

  Prvky moderní cvičební filozofie známé jako závěsný trénink existují v různých formách již stovky let. Metodicky přesné zátěžové cvičení se provádělo v římských legiích a starověcí čínští akrobaté byli první známí mistři gymnastiky. Bojové jednotky z 19. století a první horolezci z celého světa rozvinuli řadu lezeckých cvičebních aktivit s lany pro nácvik a přípravu na těžké boje a horské expedice. Bezesporu gymnasté a techničtí lezci po skalách se stali mistry moderní doby v zátěžovém cvičení na žíněnkách a různých závěsných nástrojích. Závěsný trénink hodně vděčí tomu, co jsme se naučili ze zkušeností těch, kteří přišli před námi. Generace akrobatů, gymnastů a horolezců využívali své vlastní tělesné hmotnosti jako odporu při zavěšení na kruzích, hrazdách a lanech. Tímto tréninkem získávali značnou sílu a perfektně vypracovanou postavu, která je charakteristická pro tyto sportovce.

Jak vzniklo TRX

Vynálezcem TRX závěsného cvičení, tak jak ho známe v současnosti, je Randy Hetrick.

 Randy Hetrick

Vynálezce TRX tréninku Randy Hetrick  foto: wwww.cansurvive.co.kr

Po ukončení studia v oboru historie na University of Southern California v roce 1987, strávil Randy Hetrick čtrnáct let jako velitel „Navy komanda“ po celém světě. Jeho kariéra vyvrcholila jako operační velitel elitních SEAL jednotek, kde začal se svými kolegy hledat způsob, jak se udržet ve fyzické kondici i během náročných misí. Okolnosti těchto misí často SEAL zavedly na místa bez tradičního cvičebního vybavení a s velmi omezeným prostorem na cvičení.

Vojenský TRX trénink

Ilustr. foto: TRX FORCE Google Plus

Jelikož trávili většinu času na lodích nebo v ponorkách, byli nuceni trénovat na malých prostorech s omezenou možností cvičebních nástrojů. Začínalo se s několika padákovými popruhy ručně spojenými spolu s gumovými nástroji na opravu lodí. V krátké době položili základy cvičení, které objevilo zcela nové a originální kategorii funkčního cvičení.

TRX závěsný trénink

Ilustr. foto: www.flickr.com

V roce 2001 Randy ukončil vojenskou službu a byl přijat na Stanford University Graduate School of Business, kde získal titul MBA. Během studia trénoval, pokračoval ve studiu Jiu-Jitsu a ve zdokonalování TRX. Do konečné podoby současného TRX závěsného tréninku Randy promítl zkušenosti z tréninku SEAL týmu, bojového umění a tréninku elitních sportovců. Počáteční pozitivní přijetí cvičení ze strany velitelů pro speciální operace i elitních atletů, inspirovalo k založení společnosti Fitness Anywhere, Inc. Společnost nabídla inovované tréninkové zařízení pro zátěžové cvičení a speciální cvičební programy, které se zaměřují na lidské tělo jako na integrovaný systém. Byl to nový pohled na fitness cvičení a TRX systém se rychle rozšířil do tréninkových tělocvičen profesionálních sportovních týmů jako National Football League (Národní fotbalová liga), National Basketball Association (Národní basketbalová asociace) nebo NHL (National Hockey League).

  Závěsné cvičení se brzy stalo základním kamenem cvičebních programů stovky profesionálních sportovců ve fotbalu, baseballu, basketbalu, hokeji, bojových sportech, triatlonu, golfu, tenisu, lyžování, snowboardu, plavání, surfování, motokrosu a vlastně v každém druhém sportovním úsilí, které si můžete představit.

TRX cviky

 Ilustr. foto: www.flickr.com

Zdroj: 3D Fitness, Lukáš Dubina

Facebook