O Pilates

 

"Pokud je vám třicet a jste nepohybliví a neforemní, v tom případě jste staří.

 Pokud je vám šedesát a jste pružní a silní, jste mladí" 

Joseph Hubertus Pilates

  Pilates je jedním z nejúčinějších fitness programů, které se v průběhu století objevily. Svědčí o tom i to, že ať vznikl před téměř sto lety, tak dnes, kdy úrovni fitness a wellness programů se věnuje nebývalá pozornost, se cvičí téměř beze změny. A nejenom to, je populárnější než kterýkoli jiný program, poněvadž přináší výsledky, může se mu věnovat každý a je to příjemné cvičení na celý život.

Pilatesovo proroctví:

Po 10 lekcích budete cítit rozdíl

Po 20 lekcích budete vidět rozdíl

Po 30 lekcích budete mít celé tělo nové

  Cvičením Pilates zlepšíte flexibilitu, rovnováhu a koordinaci a vybudujete štíhlé a pevné svaly. Cvičením také zlepšíte držení těla, odstraníte stres a zredukujete chronickou únavu, bolest a svalové dysbalance. Naučíte se správně dýchat a koordinovat dýchání s pohyby.

Kdo byl Pilates

  Joseph Hubertus Pilates / 1880 - 1967 / je člověk, který vynalezl a k dokonalosti dovedl tuto metodu. Narodil se v Německu a jeho vlastní neduživé dětství z něj udělalo vášnivého bojovníka s nemocí za pomoci posilování a zlepšování celkové fyzické kondice. Jeho vlastní astma a další dětské choroby ho neodradily od gymnastiky, boxu a lyžování. Obdivoval východní tradice dbající o tělesnou kondici a soustřeďující se na klid, svobodnou mysl s důrazem na strečink. Navíc ovládal západní přístup k řeckému a německému fitness, který zdůrazňoval silné a pevné svaly.  Pilates zkombinoval tyto dva směry a vytvořil svůj vlastní program rozvoje těla a mysli.

  Za 1. světové války, kdy působil jako ošetřovatel, vymyslel cvičení pro nepohyblivé pacienty upoutané na lůžko. Vytvořil cvičební program na posilování a protahování končetin a páteře, kdy jako pomůcky využíval vše, co bylo k dispozici, např. palandy, pera z postelí, poličky, židle. Tyto pomůcky se staly inspirací pro jeho pozdější prorotypy cvičebních strojů. Dnes znovu vidíme některá z jeho původních nářadí v mnoha studiích. Zejména však skutečný základ jeho práce Mat excersise - cvičení na podložkách, je dnes již neodmyslitelnou součástí fitness studií. Protože Pilates dokázal touto metodou přimět pacienty k pohybu, byl požádán aby trénoval elitní jednotku Britské armády. Také zde měl úspěchy a následovaly žádosti mnoha vrcholových sportovců a mnoho sportovců pak měnilo své tréninkové programy podle metod Josepha Pilatese. Trénoval např. i Maxe Schmellinga, famózního boxera těžké váhy, který získal v New Yorku titul v době, kdy trénoval s Pilatesem. Stali se dobrými přáteli a když Schmelling přesídlil z Německa do USA, požádal Pilatese, aby odcestoval s ním. Za jeho trenérskou pomoc se Schmelling odměnil Pilatesovi založením prvního legitimního Pilatesova fitness studiav New Yorku v roce 1926. Pilatesovu metodu u něj studovali  irenomovaní tanečníci, přičemž řada z nich mohla díky tomuto cvičení dál pokračovat v kariéře. I dnes se tomuto cvičení kromě miliónů lidí po celém světě věnuje i dlouhá řada slavných osobností, namátkou např. Madonna, Sharon Stone, Dustin Hofmann. Dnes je cvičení Pilates rozšířeno a velmi oblíbeno po celém světě.

zdroj: Doc. PhDr. Eva Blahušová CSc - Pilatesova metoda cvičení

 

PILATES s pomůckou Pilates kruh aneb Magic Circle - posiluje, zpevňuje a zpestřuje vaše cvičení

Je originální cvičební pomůckou pro PILATES. Jedná se o tuhý pružný kruh o průměru 38 - 40cm připomínající volant, který při stisknutí klade odpor. Je obalen neklouzavým materiálem, po stranách má opěrky a při stisknutí klade odpor. Slouží k propracování svalů na břiše, prsou, horních končetinách, vnitřní straně stehen, posiluje pánevní dno a hýždě. Díky používání PILATES kruhu posílíte celé tělo, zlepšíte vaši pružnost, rovnováhu a držení těla. Už po pár minutách cvičení budete vědět o svalech, o kterých jste doposud neměli ani tušení.
Pilates kruh, tzv. "Magic circle" (magický kroužek) vynalezl Joe Pilates především k posílení svalů a hrudníku a vnitřní strany stehen, ovšem postupem času se škála cviků značně rozšířila a Magic circle se stal výborným doplňkem a oživením cvičení Pilates.

 
Facebook